До уваги громадян та суб'єктів господарювання
У сучасних умовах, коли людина все активніше втручається в навколишнє природне середовище, особливої актуальності набуває питання охорони поверхневих водних об’єктів від забруднення, засмічення та збереження їх водності.
Відповідно до ст. 60 Земельного кодексу України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм встановлюються прибережні захисні смуги.
Наголошуємо, прибережно захисна смуга є природоохоронною територією з режимом обмеженої господарської діяльності. Вона запобігає руйнуванню водних екологічних систем, зсувам та ерозії.
У прибережних захисних смугах забороняється:
- розорювання земель (крім підготовки ґрунту для залуження і залісення), а також садівництво та городництво;
- зберігання та застосування пестицидів і добрив;
- влаштування літніх таборів для худоби;
- будівництво будь-яких споруд (крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних), у тому числі баз відпочинку, дач, гаражів та стоянок автомобілів;
- миття та обслуговування транспортних засобів і техніки;
- влаштування звалищ сміття, гноєсховищ, накопичувачів рідких і твердих відходів виробництва, кладовищ, скотомогильників, полів фільтрації тощо .
Крім того, останнім часом все частіше власники та користувачі суміжних земельних ділянок розорюють прибережно захисні смуги. Під час таких дій частинки ґрунту, добрива та отрутохімікати, що використовуються у сільському господарстві, потрапляють у річки, ставки та озера, отруюючи все живе, включно з людьми. Крім того, такі дії знижують водність, водойми міліють, заростають і, врешті-решт, зникають.
Пам’ятайте, за використання прибережно захисних смуг передбачена адмістративна (ст.53 КУпАП), цивільно-правова та кримінальна (ст. 236, 239, 239-2, 252 ККУ) відповідальність.
Враховуючи вищезазначене, звертаємо увагу, що громадяни та суб’єкти господарювання зобов’язані дотримуватись вимог чинного законодавства у сфері використання земельних ділянок відповідно до їх цільового призначення, а також дотримуватися правил благоустрою населених пунктів.