Хто з'їв овочі на грядці?
Якщо на вашій грядці починають несподівано гинути молоді рослинки, а під поверхнею грунту ви помітили прокладені ходи – у вас поселилася капустянка звичайна або медведка чи вовчок. Це багатоїдний і дуже небезпечний шкідник - один із найбільших, що зустрічаються у нашій зоні.
Медведка поширена в усіх зонах на добре зволожених, у тому числі зрошуваних землях. Пошкоджує: злаки, бобові, квасолю; багаторічні трави і найбільше – звичайно овочі. Крім того може шкодити у розсадниках і молодих садах, у лісі та багато інших рослин. Живиться також іншими шкідливими комахами, дощовими черв’яками. Доросла комаха крилата, великих розмірів, страшнувата на вигляд, оксамитовокоричневого і знизу жовтуватого кольору. Довжина тіла — 3,5 –
Масовий вихід і початок живлення спостерігається за температури 12 – 15 °С. Навесні, після спарювання самка викопує спеціальну земляну камеру на глибині 10 –
Особливо небезпечний вовчок у ранньовесняний період, коли живиться молодими рослинами. Повний цикл розвитку капустянки звичайної у Лісостепу України триває близько двох років, у північній частині — ще більше.
Для захисту у парниках для знищення капустянки застосовують принади з розварених зерен кукурудзи, пшениці та ячменю. На
Ловильні ями завглибшки 60 –
Запах висіяних між овочами чорнобривців віднаджує капустянку. Капустянка не пошкоджує рослин, якщо перед садінням у ямки кинути зубок часнику. Запах зіпсутої риби теж досить ефективно відлякує шкідника.
- Навесні, коли садимо рослини, потрібно взяти прості півлітрові банки і вкопати їх на рівні грунту, а після - наповнити водою. У такі пастки іноді навіть за ніч потрапляє по кілька комах.
- На початку травня по городу розкидають гнійові купи (краще дрібніше, але частіше), приблизно по кілька лопат гною, але за схемою розкладки 3х3 метри. У ці купи капустянки заповзають для звичайного проживання, а також для кладки яєць. Перевіряючи купи кожні кілька тижнів, ви будете автоматично знижувати популяцію злобливої комахи на вашій території.
- Один із способів боротьби з капустянкою - стандартне розпушування грунту в місцях посадки культурних рослин, а також у міжряддях між рослинами. Завдяки цьому, певна частина медведок гине від інструменту, а яйця і личинки знищуються затоптуванням і руйнуванням гнізд.
Капустянка боїться хвої. Потрібно взяти гілки хвої і дрібно нарізати, а потім розкласти між рядами культурних рослин на городі. Можна також трохи прикопати зелень і гілки, щоб вони не так швидко пересихали на сонці і вітрі і не втрачали аромат. Капустянки обходять такі ділянки стороною практично відразу після розкладки.
Якщо всі перелічені вище методи не допомагають, використайте хімічні препарати: Медведтокс-У, Актара 25 WG, Престиж 290 FS.
Щедрого Вам врожаю!
Світлана Вега, державний фітосанітарний
інспектор Управління фітосанітарної безпеки ГУ
Держпродспоживслужби у Львівській області
Коментарі:
Ваш коментар може бути першим :)